منو دسترسی
0%
سوالات متداول

پرسش و پاسخ

سوالات متداولی که ممکن است برای کاربران به وجود آید در ایت قسمت قرار می گیرد

1

آیا زلزله های نقاط مختلف کشور به هم ارتباط دارند؟

به عقیدۀ انجمن زمین شناسی ایران، زمین لرزه های اخیر کشور بر اساس علم زمین شناسی هیچ گونه ارتباطی با هم نداشته و در صورت وجود هرگونه ارتباط ، رابطه آنها ناشناخته است . بر اساس گزارشات این انجمن، ایران ازنظرزمین شناسی به چندمنطقه مختلف از جمله کوه های شرق ایران، زاگرس، البرز و ایران مرکزی تقسیم می شود که فعالیت زمین شناسی هر کدام از این مناطق جدا ازهم می باشد. البته مناطق مجاور در امتداد گسل ها در حال حرکت هستنداماارتباط بین وقوع این زلزله ها با هم، از نظر زمین شناسی ناشناخته می باشد.

2

علت وقوع زلزله چیست و زلزله چگونه به وقوع می پیوندد؟

بر اساس نظریه" بازگشت کشسانی" حرکات ارتعاشی زلزله ( زمینلرزه ) در نتیجه آزاد شدن ناگهانی انرژی حاصل از تجمع تغییر تغییر شکل های کشسانی در پوسته زمین به وجود می آید. رهایی انرژی به نوبه خود با گسیختگی برشی ناگهانی بخشی از پوسته زمین در طول آن چه گسل خوانده می شود، همراه است.

3

زلزله به چند دسته تقسیم می شود؟

زلزله ها بر اساس موقعیت آنها به صفحات تکتونیکی به دو دسته تقسیم می شوند :
زمین لرزه های بین صفحه ای ؛ که خود شامل انواع زمین لرزه ای مناطق همگرا، زمین لرزه های مناطق واگرا و زمین لرزه های مناطق تراگذر هستند.
زمین لرزه های درون صفحه ای ؛ که به دور از مرز صفحات روی داده و معمولا از دوره بازگشت بسیار طولانی برخوردارند.زمین لرزه ها را همچنین بر اساس عمق کانونی آنها به انئاع کم عمق ( بین صفر تا هفتاد کیلومتر ) و عمق ( بیش از سیصد کیلومتر ) تقسیم می کنند.

4

آیا می توان سازه ای طراحی کرد که زلزله ده ریشتری را تحمل کند؟

طراحی ساختمان بر اساس شتاب پیشینه زمین انجام می شود ، نه بر اساس واحد ریشتر

5

آیا سیستم هشدار لرزه ای در شهر های بزرگ و پراهمیت لرزه خیز قابل پیاده سازی است؟

بله

براساس سرعت موج های و و این که زلزله در فاصله ای به اندازه کافی دور از شهر اتفاق بیفتد قابل هشدار خواهد بود .نظیر این گونه سیستم ها در ژاپن ، مکریکوسیتی ،تایوان و ... راه اندازی شده است .

6

گسل شمال تهران از کجا شروع و به کجا ختم می شود؟

گسل شمال تهران از حدود منطقه وردآورد در کرج تا روستای کلان در شمال شرق لواسان ادامه دارد. در محل روستای کلان این گسل به گسل مشا می‌ پیوندد.

7

پیش بینی زلزله در ایران تا چه حدی عملیاتی شده است ؟

مطالعات لرزه‌خیزی و پیش‌یابی زلزله در منطقه جنوب البرز مرکزی بویژه تهران از اواخر سال 1386 آغاز شده است. در این مطالعات با بررسی آمار زلزله‌های گذشته و روند فعالیت گسل‌ها، احتمال وقوع زلزله در این مناطق بررسی می‌شود. البته این طرح در مناطق زلزله‌خیز مانند بندرعباس نیز اجرا شده و به نتایج خوبی رسیده بود، به‌نحوی که در این منطقه چند زلزله با بزرگی 4 و 5 ریشتر پیش‌یابی شده است.پیش‌یابی به معنای پیش‌بینی احتمالی زلزله می­باشد وامروزه بیش­تر تحقیقاتی که درخصوص زلزله انجام می­گیرد به سمت و سوی پیش‌یابی می‌رود. در منطقه جنوب شرقی تهران نیز در شهرهای گرمسار و ورامین زمین‌لرزه‌هایی در شهریور سال 1386 و در یک بازه زمانی یک‌ماهه پیش‌یابی شده است. کارشناسان بر این باورند که جمع‌آوری اطلاعات گسل‌های تهران تا شعاع 150 کیلومتری شهر از‌جمله؛ گسل‌های مشاء، شمال تهران، ری، طالقان، و ایوانکی دارای اهمیت است. با توجه به راه‌اندازی شبکه‌های پیش نشانگر، حرکات گسل‌های مهم تهران از طریق ثبت لرزه‌ای تحت نظر قرار گرفته شده است. صاحب‌نظران معتقدند؛ در حال حاضر تهران در سکوت لرزه‌ای قرار گرفته است که این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد. در سال­های گذشته، محققین سازمان زمین­شناسی کشورمان، بر اساس ارتباط بین امواج الکترومغناطیسی و زلزله، موفق به ساخت دستگاه ثبت پیش­نشانگرهای الکترومغناطیسی شدند. این دستگاه با ثبت ناهنجاری­های زمین مسیر رسیدن به پیش­بینی زلزله را هموار می­سازد. این دستگاه قادر است امواج الکترومغناطیسی درون زمین را ثبت و اندازه گیری نماید. به منظور دور بودن از امواج الکترومغناطیس موجود در سطح زمین، نمونه­هایی از دستگاه ثبت پیش­نشانگرهای الکترومغناطیسی در اطراف تهران و در نزدیکی گسله­های شمال تهران و امامزاده داوود، در چاه­هایی به عمق 30 متر تعبیه شده است. با راه اندازی آزمایشی این دستگاه و ثبت پیش­نشانگرها و ناهنجاری­های زمین، زلزله­های کوچک و متوسط از دو تا سه روز قبل پیش­بینی شد.پیش­بینی زمین­لرزه بزرگ پاکستان و زلزله قم نیز از زلزله­هایی بوده که با استفاده از ثبت امواج الکترومغناطیسی زمین موفق به پیش بینی آنها شدند. البته این طرح برای رسیدن به موفقیت کامل نیازمند تحقیقات بیشتر می­باشد که با توجه به ویژگی­های زمین شناختی کشورمان می­توانیم با آزمایش و تحقیقات بیشتر به ایجاد شبکه پیش­بینی زلزله امیدوار باشیم.

8

بزرگ‌ترین زلزله تاریخ ایران کدام زلزله بوده است؟

 زمین‌لرزه فاجعه‌بار 22 دسامبر 1856 میلادی " قومس " با بزرگای 9/7 است که مصادف با 18 شعبان سال 242 هجری قمری در البرز خاوری رخ داد و منطقه قومس و ناحیه خراسان باختری و روستاهای نیشابور را ویران کرد. ویرانی‌ها در مرز البرز و دشت کویر با طول 350 کیلومتر از خور تا بسطام و بخش‌هایی از طبرستان و گرگان گسترده بود. بیشترین آسیب‌ها مربوط به دامغان بود که نیمی از این شهر را ویران ساخت و بیش از 45 هزار کشته تنها در این شهر برجای گذاشت. شهر قدیمی قومس نیز ویران شد و پس از زمین‌لرزه متروک ماند و یک‌سوم بسطام نیز فروریخت. این زمین‌لرزه سبب خشکیدن چشمه‌ها و قنات‌ها و فعال شدن زمین‌لغزش‌ها در مسیر رودها شد. این زمین‌لرزه در ری، قم و حتی اصفهان نیز حس شد. 
دکتر محمد تاتار: طبق تعریف کاتالوگهای زلزله را می‌توان مربوط به دو دوره تاریخی و دستگاهی تقسیم کرد: که نوع اول بر مبنای کتاب‌ها و نوشته‌های تاریخی بوده و از دقت خوبی برخوردار نمی‌باشد. دسته دوم پس از نصب دستگاه‌های لرزه‌نگاری و محاسبه بزرگی با استفاده از داده‌های دستگاهی تهیه‌شده است. در حال حاضر بزرگ‌ترین زلزله دستگاهی ثبت‌شده در ایران‌زمین لرزه 27 فروردین‌ماه 1392 سراوان با بزرگای گشتاوری7/7 می‌باشد. اما مخرب‌ترین و پر تلفات ترین زمین‌لرزه‌های سده بیستم ایران، زلزله‌های سال 1369 رودبار (4/7=Mw) ، 5 دی‌ماه بم (5/6=Mw) و 25 شهریورماه 1357 طبس (4/7=Mw) هستند. به لحاظ تاریخی، زمین‌لرزه قومس با بزرگای تخمینی 9/7 که در تاریخ 22 دسامبر 856 در البرز خاوری (منطقه دامغان) روی داد، بزرگ‌ترین زمین‌لرزه رویداده در ایران است که متجاوز از 200 هزار نفر کشته برجای گذاشته است. زمین‌لرزه‌های 23 فوریه 958 ری- طالقان، 18 فوریه 1483 مکران باختری و 26 آوریل 1721 جنوب خاور تبریز با بزرگای 7/7 در رده بعدی قرارگرفته‌اند. البته در این کاتالوگ زمین‌لرزه‌های متعددی با بزرگای 6/7 در تبریز، خواف و نیشابور نیز مشاهده می‌شود..

9

بزرگنمایی امواج زلزله چیست؟

دامنه امواج زلزله در سطح زمین با توجه به مواردی مانند وجود توپوگرافی، حضور لایه های رسوبی سست و ضخیم و موارد مشابه می تواند تحت تاثیر قرار گرفته و تا چند برابر بیشتر شود. وجود آبرفت های ضخیم در زیر یک شهر می تواند موجب بزرگنمایی 7 تا 8 برابری زلزله شده و تا معادل یک واحد در مقیاس بزرگی محلی (ریشتر) زلزله را تقویت نماید.

10

رکورد زلزله چیست؟

رکورد یک زلزله می تواند رابطه زمان و شتاب یا زمان و مکان ثبت شده یک زمین لرزه باشد.